Rakytník řešetlákový

Zázračná rostlina s léčivými schopnostmi

Málo draslíku v krvi a v čem je draslík

Draslík je důležitý minerál. Máte ho dostatek? Co způsobuje nedostatek draslíku v krvi a v jakých potravinách se nachází?

 

Co způsobuje nedostatek draslíku v krvi

Draslík má chemickou značku K a je minerálem potřebným pro optimální fungování lidského organismu. Pomáhá udržovat stálé pH v buňce. Tím zajišťuje dobré podmínky pro srdeční sval i metabolismus cukrů. Vhodná denní dávka draslíku je 2 - 3,5 gramu. Konkrétní množství se odvíjí od váhy, ale i fyzické aktivity.

A co způsobuje nedostatek draslíku? Má vliv především na krevní oběh a srdce. Vlivem jeho nedostatku může dojít k vysokému krevnímu tlaku a celkovému oslabení srdce a jeho činnosti.
Objevit se může také srdeční arytmie. Jak ji poznáte? Mezi její hlavní příznaky patří bušení srdce, tlak na hrudi, dušnost, pálivá bolest na hrudi, závratě, točení hlavy či krátkodobé ztráty vědomí. Objeví-li se u vás tyto příznaky, rozhodně byste je neměli podceňovat. Kromě zaměření se na zvýšení přísun draslíku, zajděte pro jistotu i k lékaři.
Dalšími příznaky nedostatku draslíku v krvi je např. chronická rýma, únava, slabost svalů, oslabení funkce střevního svalstva atd.
Draslíkem se můžete i předávkovat, a to v případě, že ho užijete více než 25 gramů. Nadbytek draslíku (hyperkalemii) poznáte podlebrnění v končetinách, slabosti, průjmu a zvracení.

 

V čem je draslík?

A jak předejít nedostatku draslíku v krvi? Soustřeďte se především na příjem potravin, které obsahují hodně draslíku. Patří mezi ně sójová mouka, sušené švestky, hrách, sušené mléko, vlašské ořechy, banány, mandle, mák, kuřecí maso, květák atd.
Kromě přijímání draslíku v potravinách je možné také zakoupit si potravinové doplňky s tímto minerálem. Žádoucí to je, především pokud provozujete vytrvalostní sporty. Vedou totiž k většímu vylučování draslíku, ale i dalších minerálů.