Rakytník řešetlákový

Zázračná rostlina s léčivými schopnostmi

Jak působí vláknina v našem organismu

Vláknina je významná složka potravy, která působí jako prebiotikum. Ačkoliv není stravitelná, dokáže zvětšit obsah přijaté potravy v našich střevech a my se tak díky ní cítíme sytí po delší dobu. Doporučená denní dávka činí minimálně 20 až 35 g vlákniny. Jestliže se stravujete dle zásad zdravého životního stylu, určitě na ni s přehledem dosáhnete.

 

vlákninaA jak by měl vypadat jídelníček bohatý na vlákninu? K snídani si dejte misku ovesných vloček s čerstvým ovocem, podobně funguje také celozrnné pečivo a jeden či dva kousky zeleniny. Z příloh k obědu volte celozrnné těstoviny, celozrnnou rýži nebo brambory. Svačiny během dne nezapomeňte doplnit ovocem a zeleninou. Jezte také luštěniny nebo ořechy.

 

K tomu, aby se vláknina nabobtnala, je potřeba přijímat i dostatek tekutin, ideálně ve formě obyčejné vody. Myslete na to, že vláknina chrání vaše střeva, jelikož na sebe váže škodliviny, které pak lépe odcházejí pryč z našeho těla. I v potravinách mohou být obsaženy toxické látky, které ale díky vláknině snadněji vyloučíte.