Pěstování rakytníku řešetlákového
Pěstování rakytníku pro rakytníkový sirup i rakytníkový olej
Rakytník řešetlákový je keř původem z Ruska. Již před mnoha lety se hojně využíval v léčitelství, a to například na území Mongolska nebo Číny. Do Čech a do Evropy se rakytník řešetlákový dostal nejen díky svým léčivým účinkům, ale i díky svému vzhledu. Stal se tak oblíbenou dekorativní dřevinou, která se pěstovala zejména v blízkosti silnic a cest. Pro své blahodárné účinky se rakytník řešetlákový později přesunul i na naše zahrádky a dvorky, kde je s oblibou pěstován pro šťávy, čaje nebo marmelády. Rakytník řešetlákový má podobu keře nebo keřovitého stromu. Pěstování rakytníku je vhodné i pro úplné začátečníky. Rakytník je velmi odolný proti dešti, větru a mrazu. Dosahuje výšky až třech metrů.
Rakytník řešetlákový - základy pěstování rakytníku a péče
Pěstování rakytníku není nijak náročné, ale vyžaduje určité základní znalosti. Rakytník řešetlákový pro svůj růst potřebuje slunné stanoviště. Půda pro pěstování rakytníku by měla být zásaditá nebo neutrální, může být písčitá i kamenitá. Chcete-li, aby vám rakytník plodil, je nutné vysadit nejméně dva keře - samčí a samičí keř. Rakytník řešetlákový je totiž dvoudomý keř (samičí strom potřebuje k oplození ten samčí). Chcete-li pěstovat více rakytníků, mohou převažovat samičí stromy nad samčími. Počet samčích a samičích stromů tedy nemusí být v rovnováze. Stromy od sebe většinou rozezná zkušený zahradník. Zda je rakytník samec nebo samice je patrné nejdříve u čtyři roky starého stromu.
Rakytník řešetlákový obvykle plodí až za tři roky po vysazení. Je ale schopný plodit každý rok. Pokud se vrhnete na pěstování rakytníku, z každého stromu můžete ročně sklidit stovky až tisíce plodů, které mají podobu drobných sytě nebo zlatě oranžových bobulek. Jedna bobulka rakytníku obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C. Oranžovou barvu plodů rakytníku následně přejímají i produkty z něj vyrobené.
Rakytník řešetlákový - plody a listy
Rakytník řešetlákový kvete během března a dubna. Jeho plody pak dozrávají od srpna do října. Mezi využitelné části keře rakytník patří zejména plody a listy. Právě plody představují hlavní důvod, proč se přistupuje k pěstování rakytníku.
Ze zralých a čerstvých plodů rakytníku si můžete vyrobit lahodnou šťávu. Tyto plody jsou zároveň vhodné přímo ke konzumaci. Plody rakytníku se dále využívají pro přípravu sirupů, čajů, kompotů, marmelád nebo likérů. Možností, jak získat z rakytníku všechny prospěšné látky, existuje nespočet. Rakytník řešetlákový má úzké a krátké listy, ze kterých si můžete připravit nálev určený k okamžité konzumaci. Mezi velmi oblíbené rakytníkové produkty patří rakytníkový olej a rakytníkový sirup.
Rakytník řešetlákový je rostlina bohatá na vitamíny, minerály, esenciální oleje a nenasycené mastné kyseliny. Užívání rakytníkových produktů je přínosné dlouhodobě i příležitostně. Nejlépe se ale jeho blahodárné účinky projevují v komplexních kůrách, kterým se můžete věnovat od čtyř až do šesti týdnů.