Rakytníkový olej - výroba, účinky a užívání
Kvalitní rakytníkový olej
Rakytníkový olej je jedním z produktů, které se získávají z rakytníku řešetlákového. I pokud pěstujete rakytník doma, tak si kvalitní rakytníkový olej sami jen těžko vyrobíte. Rakytníkový olej se získává lisováním drobných oranžových plodů rakytníku. Plody se lisují za studena a tímto postupem vzniká čistý stoprocentní rakytníkový olej. Kvalitní olej se pozná tak, že neobsahuje žádné příměsi. Charakterizuje ho výrazná oranžová barva a tekutá konzistence - rakytníkový olej se prodává ve formě kapek, ale můžete ho zakoupit i v podobě kapslí. Rakytníkový olej dnes běžně seženete v lékárnách a ve specializovaných kamenných a internetových obchodech, které se orientují na prodej zdravé výživy.
Co obsahuje rakytníkový olej
Rakytníkový olej z 90 % tvoří nenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Dále obsahuje řadu vitamínů a minerálů, například vitamíny A,C,E, K a skupiny B, kyselinu listovou a organické kyseliny.
Rakytníkový olej je vhodný pro vnitřní i zevní užívání. Údajně tento olej užívali ruští kosmonauti a také obyvatelé Ukrajiny po černobylské havárii. Kosmonauti si rakytníkem doplňovali vitamíny a zároveň látky v něm obsažené jim poskytovaly ochranu před kosmickým zářením. Na Ukrajině se rakytníkový olej využíval pro léčbu ozáření. Rakytníkový olej má ale i řadu dalších pozitivních účinků.
Rakytníkový olej a vnitřní užívání
Potřebujete posílit imunitu? Trápí vás bolesti břicha, průjmy nebo hemeroidy? Pak určitě vyzkoušejte rakytníkový olej. Využívá se při léčení žaludečních vředů, zánětech trávícího ústrojí i při nejrůznějších chorobách tlustého střeva. Rakytníkový olej vnitřně dále blahodárně působí na krevní oběhový systém a předchází rozvoji trombózy. Nemalý vliv má na posilování obranyschopnosti, a to protože je významným zdrojem vitamínů, minerálů a organických kyselin.
Vnitřně je možné rakytník řešetlákový užívat dlouhodobě i v tak zvaných léčebných kůrách. Dávkování je obvykle několik kapek rakytníkového oleje při jídle. Je možné ho konzumovat na lžičce a zapít ho například vodou. Pokud vám samotný olej nechutná, můžete si ho i zamíchat do jogurtu nebo kefíru. Rakytníkový olej mohou vnitřně užívat děti, dospělí i senioři. Pro vnitřní užívání je též určen rakytníkový sirup nebo rakytníková šťáva.
Rakytníkový olej a zevní užívání
Rakytníkový olej je možné užívat vnitřně i zevně. Zevní užívaní rakytníkového oleje se těší velké oblibě pro své blahodárné účinky na vlasy, pleť i pokožku celého těla. Na pleť působí rakytníkový olej regeneračně a hojivě. Využívá se při suché i problematické pleti, pomáhá při léčení akné. Dále slouží k masážím celého těla, k potírání popálenin nebo omrzlin. Rakytníkový olej je možné aplikovat i přímo na pokožku hlavy, kterou regeneruje a zároveň zamezuje padání vlasů. Je možné ho využít i k výplachům úst, na obklady, vlasové kůry a pleťové masky. Jako mnohé další oleje je i ten rakytníkový vhodný na míchání s dalšími oleji. Pro zevní užívání se rakytníkový olej aplikuje dle potřeby.
Tip pro vás: Kromě rakytníkového oleje doporučujeme vyzkoušet také lněný olej. Ten se využívá zejména ve studené kuchyni. Je známý a žádaný pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které působí blahodárně na náš organismus. Lněný olej využijete například při léčbě zánětů nebo jako prevenci před nemocemi srdce.